ŞİRKET KURUCUMUZUN VEFATI ÜZERİNE KISA BİR SÜRELİĞİNE TÜM FAALİYETLER ASKIYA ALINMIŞTIR.
YENİDEN AKTİF OLDUĞUMUZDAN HABERDAR OLMAK İÇİN TALEP ETTİĞİNİZ ÜRÜN SAYFASI İÇERİSİNDE "STOKTA OLDUĞUNDA BANA HABER VER"
BAĞLANTISINA TIKLAYARAK E-POSTA İLE BİLDİRİM ALABİLİRSİNİZ.
ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Hakiki Deri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hakiki Deri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Muhtemelen titizlikle düzenlenmiş moda dünyasının en yaygın ancak aldatıcı terimlerinden biridir. Hemen hemen her deri çanta, cüzdan ve bilekliğin bir açıklaması olur – çoğu zaman Hakiki Deri. Çoğu tüketici gibiyseniz ve ana diliniz İngilizce değilse, yerleşik moda jargonuna çok aşina değilsinizdir. Bu nedenle, Hakiki Deri kelimesini okuduğunuzda; muhtemelen içinizde sıcak bir his oluşacak ve ilgilendiğiniz deri ürünün kalitesi hakkında iyi hissedeceksiniz. Ancak bazen duygular yanıltıcı olabilir.

 

Algı ve Gerçeklik

Moda endüstrisi, anlamını kavraması biraz zor olan bir terim oluşturmayı başardı. Sözlüğe göre Hakiki kelimesi otantik, gerçek ve doğru gibi birçok anlama gelebilir. Başka bir deyişle; Hakiki Deri teriminin çok daha basit eş anlamlıları Gerçek Deri ve %100 Deri olacaktır. Kısacası; hakiki, yalnızca bir şeyin aslında deriden yapıldığı anlamına gelir, ancak yüksek kalite anlamına gelmez.

Full-grain, top-grain ve yarma gibi birçok deri cinsleri vardır. Sınıflar dayanıklılık, kalite ve fiyat açısından oldukça farklı olsa da ilk üç deri sınıfının tamamı teknik olarak hakiki deridir -yani gerçek deridir.

Halihazırda Hakiki Deri hakkında biraz araştırma yaptıysanız, büyük olasılıkla Hakiki Deri ‘yi en kaliteli deri sınıfı olarak tanımlayan sitelere rastlamışsınızdır. Bu kesinlikle yanlış. Bu siteler, Hakiki Deri ‘yi gerçek bir deri sınıfı olan ve aslında en kötü deri kalitesi olan yarma deriyi de kapsayıp en iyi kalite algısı oluşturmaya çalışarak düşük kaliteyi fahiş fiyatlara satmaya çalışanlardır.

Hakiki Deri’nin niteliksel bir terim değil, gerçek deriden üretilen ürünleri kategorize etmek için kullanılan toplu bir terim olduğunu asla unutmayın -tıpkı bir arada terimi gibi. Bir Ferrari ve bir VW kalite açısından karşılaştırılamaz. Ne de olsa ikisi de araba. Deriler için de durum aynıdır. Bu nedenle, markaların ürünlerini birinci sınıf sırçalı deriden yapmış olmalarına rağmen Hakiki Deri olarak etiketlemeleri de mümkündür. Bazen insanlar Hakiki Deri ‘nin belirli bir hayvandan mı geldiğini merak ederler. Açık cevap “Hayır” dır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, Hakiki Deri inek, koyun, kandil vb. olup olmadığına bakılmaksızın sadece gerçek deri anlamına gelir. Ayrıca Hakiki Deri ‘nin hayvan cinsi veya deri kalitesi ve tabaklama hakkında herhangi bir bilgi vermediğini de unutmamak gerekir.

Full-grain, top-grain ve yarma derinin aksine bonded deri sadece kısmen deriden yapılır ve sonuç olarak hakiki deri kategorisine girmez. Hakiki deri olarak sınıflandırılmaması gereken bir diğer deri türü de petrolden üretilen suni veya vegan olarak üretilebilen (örneğin ananas veya mantardan yapılmış) suni deridir. Bu ayrım, yalnızca bir ürünün uygun fiyatlı olup olmadığının değerlendirilmesi açısından değil, aynı zamanda vegan yaşam tarzını benimseyen müşterilerin yanlışlıkla gerçek deriden yapılmış bir ürün satın almalarını önlemek için önemlidir. Hakiki derinin, bazı ek tanımlamalar da dahil olmak üzere bir hayvan derisi sembolü şeklinde etiketlenmesi standart hale geldi. Genellikle kemerlerin astar derisine damgalanır veya bilgilendirici ürün etiketlerinde gösterilir.

Aldatma Odası

İşin biraz kötü olduğu yer, moda markalının birçok müşterinin Hakiki Deri terimine ve onun gerçek anlamına aşina olmadığını bilmeleri ve bunu kendi çıkarları için kullanmalarıdır. Hatta daha pahalı markalar bazen çok daha ucuz yarma derileri kullanır, ürünleri Hakiki Deri olarak etiketler ve çok pahalıya satarlar. Bu markaların itibarına güvenen müşteriler, yüksek kaliteyi benimser ve sonunda büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Hakiki kelimesinin diğer anlamları; orijinal, yapay olmayan ve katkısız. Bu da işleri daha sorunlu hale getiriyor. Çünkü bu kadar katı standartlara ulaşabilen tek deri kalitesi, sırçalı anilin derilerdir. Diğer tüm deri türleri değişen derecelerde işlenir.

Yarı anilin deriler, ilave pigmentasyon içerebilecek hafif bir koruyucu kaplama ile işlenir.
Nubuk veya süet deriler, imza niteliğindeki kadifemsi yüzey dokusunu oluşturmak için zımparalanır ve parlatılır.
Yarma deriler, genellikle küçük modifikasyonlara uğramış, bölünmüş ve düzeltilmiş derilerdir ve çok daha ağır bir işleme tabi tutulur. Çeşitli deri optikleri oluşturmak için poliüretan (PU) kaplama, yapay kabartma baskıları veya sprey boyalarla işlenebilirler. Ancak bu, tüm yarma derilerin kötü ve kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Ünlü Saffiano veya Palmellato deri optiği gibi yarma deriler güzel derilerdir.

 

Özetle

Hakiki Deri ‘nin nitel değil, tanımlayıcı bir terim olduğunu asla unutmayın. Her Hakiki Deri aynı değildir ve satın alma kararını vermeden önce biraz daha derine inmek faydalı olabilir. Düzeltilmiş derilerin çoğu full-grain derilere çok benzer ve satın almak istediğiniz ürünün gerçekte ne olduğunu bilmenin sadece iki yolu vardır; deriyi kesin veya bir satış temsilcisine sorun… Fakat biz ikinci seçeneği uygulamanızı tavsiye ediyoruz :)

Bunlar biraz uğraştırıcı gelebilir ama satın alacağınız deri ürünle uzun süreli ve keyifli bir kullanım geçireceğinizi unutmayın. Buna değecektir.

Yorum yaz

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce moderatörlerimiz tarafından onaylanmalıdır.

Aradığınız bir şey mi var?